TAJNIČKY

„Tajnička“ predstavuje súbory slovných úloh z príslušného tematického celku. Predtým je nutné v literatúre vyhľadať nejaký citát alebo múdrosť, ktoré by niečo vypovedali o prebratom učive, alebo s ním boli v nejakej spojitosti. Podľa počtu otázok, na ktoré je treba odpovedať v riešení úloh, treba „skryť“ písmená buď celého citátu, alebo jeho časti pod čísla, ktorými boli výsledky riešení, a tak vytvoriť „tajničku“.  Každej číselnej hodnote výsledku bolo priradené jedno písmeno. Toto písmeno  bolo nutné dopísať do prázdneho políčka nad príslušnú číselnú hodnotu Ak sa jedno a to isté písmeno vyskytovalo v „tajničke“ viackrát, tak toľkokrát danú číselnú hodnotu uvediete  v „tajničke“. Žiakom umožníme riešením „tajničky“ uskutočniť ich vlastný objav.

Dôležitá je jednoduchá, jasná formulácia úloh. Ak je to potrebné uvedieme jednotku, v ktorej treba počítať. Keď sa nepodarí vytvoriť učiteľovi úlohu s výsledkom celého alebo desatinného čísla s jedným, alebo maximálne dvoma desatinnými miestami, je nutná inštrukcia, na koľko desatinných miest je výsledok v „tajničke“ zaokrúhlený. Každý žiak má vždy pred sebou svoje vlastné zadanie, aby sa mohol, čo najlepšie orientovať.

HRAVO  VYRIEŠIME  KAŽDÚ