VOTRELEC

Táto metóda spočíva v hľadaní výsledku, ktorý nepatrí medzi ostatné.V zadaní uvedieme určitý počet jednoduchýh úloh.  Za zadaním uvedieme  do  tabuľky  výsledky  ku daným  úloham,  ale  neusporiadane ( teda ich poprehadzujeme). Medzi tieto výsledky vsunieme jeden naviac. Úlohou žiakov je nájsť výsledok, ktorý nepatrí ani ku jednému zadaniu, teda je „votrelcom“. Je veľmi dobré, ak sú výsledky podobné, líšiace sa napríklad len desatinnou čiarkou alebo majú zamenené číslice.  Úlohy sa tak stanú obtiažnejšími a nútia žiakov venovať im viac pozornosti, musia sa viac sústrediť.  Treba presne stanoviť čas na riešenie. Práca je skončená vtedy, ak sú všetky úlohy vyriešené a je odhalený votrelec. Neprípustné je tipovanie. Niektoré tematické celky nie sú vhodné na túto metódu , a preto ju tam násilne nepoužívajme (napr. konštrukčné úlohy).

VTREL SA POTICHU, VOTRELEC JEDEN!